Skip to main content

PICC Yerleştirme Paradigması

PICC Yerleştirme Paradigması

İtalya, nüfusunun Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık'tan daha düşük olması nedeniyle Avrupa'nın en büyük sağlık bakımı pazarı olmamasına karşın, Periferal Takılan Merkezi Kateterler (Peripherally-Inserted Central Catheters - PICC'ler) pazarında Avrupa'da lider konumdadır. Sağlık bakım sağlayıcılarının PICC yerleştirme sayısı dikkate alındığında, İtalya, dünyanın lider ülkeleri arasında yer almaktadır.

PICC'lerin İtalya hastanelerinde uzun vadeli gereksinimleri olan hastalar arasında neden bu kadar popüler olduğunu anlamak için geleneksel intravenöz tedaviyle kıyaslandığında ortaya koydukları değeri anlamak önemlidir. Bu durum, gelişmiş bir ulusal sağlık bakım sistemine sahip olan ancak zorlu ekonomik koşullarla karşı karşıya sahip bir ülke için üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir husustur.

“Roma'daki bir üniversite tıp merkezi olan Fondazione Policlinico Tor Vergata'nın (PTV) hasta bakım koordinatörü Fabio Conti, "15 günlük geleneksel intravenöz (IV) terapisi için bir hastadaki ortalama iğne delinmesi sayısının, UV kanülünün yerleştirilmesi ve kan örneklerinin alınması dahil olmak üzere 20 olduğunu tahmin ediyoruz. “Aynı hastaya bir PICC takılması, tek cihazla ve tek takma işlemi ile aynı terapötik gereksinimleri karşılıyor," diyor.” Derinin daha az delinmesi, takmayla ilgili daha az komplikasyon yaşanmasını sağlıyor.1

Dünya üzerindeki birçok ülkede PICC'lerin hekimler tarafından yerleştirilmesi gerekmektedir. PTV'de, 2003 yılından itibaren, hemşireler PICC takacak şekilde eğitilmeye başlandı ve 2008 yılında hemşirelerin görev yaptığı tam zamanlı bir PICC ekibi kuruldu. Operasyon Birimleri'ne, bir PICC'nin takılıp takılamayacağını belirlemek üzere hastanın periferal damarlarının değerlendirmesini yapacak olan hastanenin PICC ekibine doğrudan ulaşmaları için yetki verildi. Takılabiliyorsa, hemşireler Bard's SITE-RITE® Ultrasound System'in yol göstermesi ile doğrudan takma işlemine geçmektedirler

Son yıllarda PTV'deki PICC programı, İtalya'nın Lazio bölgesindeki diğer hastaneler için bir model oldu. Conti, “Geçtiğimiz yıl, bir PICC programı başlatan 10 diğer yerel hastaneye eğitim vermesi için Bard ile işbirliği yaptık." "Bard, hastanemiz ve üniversitemiz için ana iş ortaklarından biridir," diyor.


Reference